Problemy. Problemy finansowe. Wszyscy się ich boimy… Co zrobić? Mówią, że warto przekształcić się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – że to chroni przez odpowiedzialnością za długi związane z biznesem… A przecież ryzyko długów jest nieodłącznie związane z działalnością gospodarczą. Czy przekształcenie jdg w spółkę z o.o. może uchronić przedsiębiorcę przed długami?
Ogólna zasada wynika z przepisów Kodeksu Spółek Handlowych i wskazuje, że od dnia przekształcenia jdg w spółkę z o.o., stroną wszystkich stosunków prawnych przedsiębiorcy związanych z jego przedsiębiorstwem staje się spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia. Dotyczy to również długów czy zobowiązań przedsiębiorcy.
Czy oznacza to, że przedsiębiorca staje się automatycznie zwolniony z dotychczasowych zobowiązań? Niestety, nie jest to takie proste.
Przedsiębiorca, który przekształca się w sp. z o.o. odpowiada za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego (a więc te sprzed przekształcenia) przez 3 lata od dnia przekształcenia. Odpowiedzialność ta jest solidarna, więc ewentualny wierzyciel może wybrać, czy będzie dochodzić roszczeń od przedsiębiorcy, od spółki, czy od obu podmiotów.
Co oznacza, że odpowiedzialność przedsiębiorcy obejmuje okres 3 lat od dnia przekształcenia? Czy w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy, po upływie 3 lat nagle przedsiębiorca staje się „kuloodporny”, a sąd oddali każdy pozew skierowany przeciwko niemu? Ta kwestia była na tyle niejasna, że wypowiedzieć musiał się Sąd Najwyższy. Stwierdził on, że okres 3 lat dotyczy wniesienia pozwu przez wierzyciela. Jeśli pozew zostanie wniesiony w ciągu 3 lat od przekształcenia, to wierzyciel, po zakończeniu procesu i wygranej będzie mógł żądać od samego przedsiębiorcy wykonania wyroku nawet, jeśli ten zapadnie już po upływie 3 lat od przekształcenia. Taka interpretacja sprawia, że przekształcenie nie stało się uniwersalnym sposobem na unikanie spłaty długów przez przedsiębiorców.
Takie zasady odpowiedzialności dotyczą tylko sytuacji gdy JDG przekształcana jest w spółkę z o.o. na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych. Nie dotyczy to sytuacji, gdy przedsiębiorca wnosi przedsiębiorstwo do spółki aportem, sprzedaje jej przedsiębiorstwo lub gdy stopniowo przenosi biznes do założonej przez siebie spółki. Więcej o różnicach między tymi mechanizmami przeczytasz w moim wcześniejszym artykule.
Jakie może to mieć skutki dla Twojego biznesu?
Z jednej strony, przekształcenie może być elementem strategii prawnej związanym z minimalizowaniem ryzyka osobistej odpowiedzialności za pewne zobowiązania. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ogólny termin przedawnienia roszczeń związanych z działalnością gospodarczą to 3 lata. Kontrahenci B2B, jeśli będą chcieli dochodzić roszczeń, i tak zrobią to w podanym terminie.
Za zobowiązania i tak odpowiadać będzie spółka, która przecież jest zazwyczaj majątkiem przedsiębiorcy. A w przypadku niewypłacalności spółki, odpowiedzialność za jej zobowiązania ponosić mogą członkowie zarządu.
Z drugiej strony, jeśli zawierasz umowy z kontrahentami (np. podwykonawcami), warto zastanowić się, czy nie wprowadzić postanowień związanych z potencjalnym przekształceniem Twojego kontrahenta. Jak mawiał klasyk – „punkt widzenia zależy przecież od punktu siedzenia”. Przekształcenie Twojego kontrahenta może pogorszyć Twoją sytuację jako wierzyciela, ponieważ po trzech latach od przekształcenia nie będziesz mógł już sięgnąć do majątku prywatnego Twojego kontrahenta.
Dlaczego o tym piszę? Bo chcę, żebyś świadomie podejmował decyzje dotyczące Twojego biznesu. Nie zawsze podpowiedzi znajomych, czy księgowej będą w 100% trafne. To, co sprawdza się w jednym biznesie nie koniecznie sprawdzi się w Twoim. Chciałbym, abyś o tym wiedział, aby później móc jak równy z równym zmierzyć się z wyzwaniami biznesu.
Jeśli potrzebujesz pomocy w założeniu spółki z o.o., zapraszam do kontaktu!
Jeżeli potrzebujesz porady prawnej w sprawach dotyczących Twojej firmy – kliknij tutaj!
Sprawdź też w jaki inny sposób mogę pomóc Ci w prowadzeniu biznesu – kliknij tutaj!
Dziękuję, że przeczytałeś ten artykuł. Jeśli uznałeś go za przydatny, polub naszą stronę na fb. W ten sposób więcej przydatnych informacji będziesz miał pod ręką, a innym pomożesz dotrzeć do naszych treści. Dzięki 😊
© 2024, Łukasz Gilewicz. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie za zgodą Autora, z podaniem źródła. Wszelkie informacje zawarte w artykułach nie stanowią porady prawnej, a jedynie pogląd autora. Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Gilewicz nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie. Udzielenie porady prawnej lub wydanie opinii prawnej wymaga zapoznania się z indywidualną sprawą. W celu uzyskania porady prawnej lub opinii prawnej, prosimy o kontakt z Kancelarią.
- Czy przekształcenie jdg w sp. z o.o. zwalnia z długów? - 16/08/2024
- Dziesięć Lat Walki o Wasze Prawa - 11/08/2024
- Co zmienić w umowie spółki z o.o. S24? - 09/08/2024