Oprócz omawianych już na blogu zmian dotyczących postępowania sanacyjnego, ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców wprowadziła również istotne nowe rozwiązania do regulacji odstępstw od projektu budowlanego.
Chodzi o przepis art. 36a ustawy prawo budowlane. Przepis ten wskazuje, w jakich sytuacjach odstępstwo od projektu budowlanego uznaje się za istotne. Z kolei kwalifikacja odstępstwa jako istotne powoduje, że inwestor zobowiązany będzie do uzyskania decyzji zatwierdzającej te odstępstwa w drodze zmiany pozwolenia na budowę.
Dotychczasowe zasady
Warto przypomnieć, że zgodnie z dotychczasowymi przepisami, za nieistotne uznawano takie odstępstwo od projektu budowlanego, które nie dotyczyło:
- zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
oraz nie wymagało uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, wszystkie inne odstępstwa od projektu budowlanego uznawano za istotne.
Nowe przepisy – nowa metoda regulacji
Nowa regulacja definiuje istotne odstępstwa zgodnie z odwrotną zasadą. Tym razem zdefiniowano, które odstępstwa stanowią odstępstwa istotne, zaś wszystkie pozostałe będą odstępstwami nieistotnymi.
Zgodnie z nową treścią art. 36a prawa budowlanego, za istotne odstąpienie od projektu budowlanego uznaje się odstąpienie w zakresie:
a) budowy:
- wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
- wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2;
- sieci elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, telekomunikacyjnych.
b) przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków.
Nowość – margines błędu
© 2017, Łukasz Gilewicz. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie za zgodą Autora, z podaniem źródła. Wszelkie informacje zawarte w artykułach nie stanowią porady prawnej, a jedynie pogląd autora. Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Gilewicz nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie. Udzielenie porady prawnej lub wydanie opinii prawnej wymaga zapoznania się z indywidualną sprawą. W celu uzyskania porady prawnej lub opinii prawnej, prosimy o kontakt z Kancelarią.
- SLA a serwis 24/7. Jak zorganizować pracę zgodnie z przepisami? - 28/04/2024
- Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – nowy obowiązek dla spółek! - 14/10/2019
- Niechciany spadek a ciąża - 03/10/2019