Nie istnieje uniwersalna metoda, która gwarantuje skuteczne przygotowanie się do rozwodu. Przede wszystkim decyzja o rozwodzie powinna być przemyślana, a nie podejmowana pod wpływem impulsu. Rozwód, podobnie jak decyzja o zawarciu małżeństwa, wymaga starannego zaplanowania. W sądzie sukces odnoszą ci, którzy potrafią zachować spokój i przedstawić spójną oraz logiczną argumentację. Aby emocje nie zdominowały procesu, warto rozpocząć przygotowania do złożenia pozwu o rozwód na wiele tygodni przed planowaną datą.
Zacznijmy od samego początku. Podjąłeś bądź podjęłaś decyzję o rozwodzie ? Co dalej ? Jak się do niego przygotować przed spotkaniem z prawnikiem i złożeniem pozwu do sądu ? Przedstawiam kilka wskazówek, które warto rozważyć na początku tego procesu.
- Motywy Rozwodu. Zapisz wszystkie powody, dla których rozważasz rozwód. Dzięki temu nie zapomnisz o niczym choćby podczas spotkania z prawnikiem. Jednocześnie, pomoże Ci to uporządkować myśli i zachować konsekwencje podczas samego procesu.
- Cele po rozwodzie. Zastanów się co chcesz osiągnąć w procesie rozwodowym i jakie masz potrzeby? Po pierwsze, czy chcesz, aby rozwód odbył się z orzeczeniem o winie, czy też bez takiego orzeczenia? Następnie, czy zamierzasz przejąć codzienną opiekę nad dziećmi, czy też uważasz, że drugi rodzic powinien to robić, a może wolicie podzielić się tymi obowiązkami? Ważne jest również, aby przemyśleć, czy będą potrzebne alimenty, kto będzie je płacił i w jakiej wysokości. Kolejną kwestią są przyszłe kontakty obojga rodziców z dziećmi – jak będą wyglądały? Na te pytania warto odpowiedzieć na samym początku przed spotkaniem z prawnikiem.
- Zbieranie dokumentów. Przygotuj i uporządkuj dokumenty, które mogą być przydatne w postępowaniu rozwodowym. Pamiętaj że wyrażane przez Ciebie stanowisko i twierdzenia musisz poprzeć dowodami: dokumentami urzędowymi, finansowymi, zaświadczeniami o zarobkach, nagraniami, wiadomościami sms i e-mail, zdjęciami, paragonami i fakturami.
- Świadkowie. Ważnym źródłem dowodowym, wykorzystywanym w postępowaniu rozwodowym są świadkowie. Sporządź listę świadków, którzy przed sądem będą mogli potwierdzić Twoje argumenty. Pamiętaj, iż najlepszymi świadkami będą Ci którzy bezpośrednio byli obserwatorami istotnych dla rozwodu wydarzeń aniżeli świadkowie, którzy znają historię tylko z Twoich opowieści.
- Wsparcie psychologiczne. Rozwód stanowi trudne i emocjonalne wyzwanie. Na czas trwania postępowania rozwodowego pomocne może być skorzystanie ze wsparcia psychoterapeutycznego. Cenną podporą w tych trudnych chwilach mogą być również najbliżsi członkowie rodziny, którzy pomogą Ci przeżyć emocje towarzyszące rozwodowi.
- Przygotowanie dzieci do rozwodu. To zapewne jeden z najtrudniejszych kroków w całym procesie dotyczącym rozwodu. Jest on jednak niezbędny dla zapewnienia dobra dzieci i psychologicznego przygotowania ich do rozstania rodziców. Małoletnie dzieci powinny być świadome, że decyzja o rozstaniu została podjęta wspólnie przez rodziców, którzy oboje darzą je ogromną miłością, a rozwód nie zmienia tego uczucia. Ważne jest również, aby dzieci zrozumiały, że rozstanie rodziców nie jest w żadnym wypadku ich winą.
- Unikanie konfliktów. Zachowaj ostrożność i unikają działań, które mogą być wykorzystane przez Twojego małżonka. Nie angażuj dzieci w Wasze konflikty, nie obrażaj małżonka i nie ujawniaj szczegółów dotyczących rozwodu na portalach społecznościowych. Wszelkie decyzje podejmuj po konsultacji z prawnikiem.
- Uzbrój się w cierpliwość. Czas trwania postępowania rozwodowego uzależniony jest od kilku czynników. Chodzi tu m.in. o orzeczenie o winie lub jego brak, konieczność ustaleń dotyczących opieki nad dziećmi, czy alimentów, zgodność tych ustaleń lub istnienie konfliktu na tym tle, zamiar dokonania w postępowaniu podziału majątku, a także obłożenia sądów pracą. Jeśli małżonkowie są zgodni co do zasad, na jakich chcą się rozejść, a także brak jest w związku dzieci, rozwód może zostać przeprowadzony nawet w trzy miesiące (najszybciej przeprowadzona sprawa w naszej kancelarii trwała dokładnie 3 miesiące i 7 dni od złożenia pozwu do wydania wyroku w I instancji).
Jak widzicie sprawy o rozwód są dość skomplikowane. Wymagają odpowiedniego przygotowania przed złożeniem pozwu do sądu. Ponadto, w toku sprawy sąd ocenia wiele kwestii, w tym rozkład pożycia małżeńskiego, ew. winę stron, kwestie związane z opieką nad dziećmi, wspólnym mieszkaniem, czy alimentami. Sąd to niewątpliwie skomplikowane kwestie prawne. W ich udowodnieniu przed sądem, pomoc pełnomocnika jest bardzo przydatna.
Zatem jeśli potrzebujesz wsparcia w złożeniu pozwu rozwodowego i dalszego reprezentowania przed sądem, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci przejść przez ten trudny czas.
Jak możemy Ci pomóc przy rozwodzie?
- zapraszam na wstępną poradę prawną, która pomoże Ci zorientować się w sytuacji.
- możemy też poprowadzić Twoją sprawę rozwodową, czy o alimenty.
© 2024, Adam Zieliński. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie za zgodą Autora, z podaniem źródła. Wszelkie informacje zawarte w artykułach nie stanowią porady prawnej, a jedynie pogląd autora. Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Gilewicz nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie. Udzielenie porady prawnej lub wydanie opinii prawnej wymaga zapoznania się z indywidualną sprawą. W celu uzyskania porady prawnej lub opinii prawnej, prosimy o kontakt z Kancelarią.
- Rozwód z orzeczeniem o winie. Czy warto dążyć do ustalenia winy? - 01/09/2024
- Jak przygotować się do rozwodu? - 10/08/2024
- Obalamy mity: czy posiadanie „na własny użytek” jest przestępstwem? - 30/04/2024