Od dnia 01 czerwca 2017 r. w nowy sposób uregulowana została ochrona podwykonawcy robót budowlanych, a konkretnie ochrona wynagrodzenia podwykonawcy.
Ochrona podwykonawcy – dotychczasowe wątpliwości
Warto przypomnieć, że dotychczas regulacja art. 647 (1) kodeksu cywilnego, powodowała wiele wątpliwości w orzecznictwie sądów, zaś ochrona podwykonawcy była niekiedy trudna do zrealizowania (więcej o dotychczasowych przepisach tutaj). Rozbieżności w orzecznictwie dotyczyły przede wszystkim tego, jaki zakres świadomości inwestora co do obecności podwykonawcy na budowie, powodował odpowiedzialność inwestora za wynagrodzenie podwykonawcy.
Nowa regulacja art. 647 (1) kodeksu cywilnego, rozwiewa dotychczasowe wątpliwości, doprecyzowując zasady odpowiedzialności.
Zgłoszenia dokona również podwykonawca
Możliwy sprzeciw inwestora
Limity odpowiedzialności
Obligatoryjne stosowanie
© 2017, Łukasz Gilewicz. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie za zgodą Autora, z podaniem źródła. Wszelkie informacje zawarte w artykułach nie stanowią porady prawnej, a jedynie pogląd autora. Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Gilewicz nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie. Udzielenie porady prawnej lub wydanie opinii prawnej wymaga zapoznania się z indywidualną sprawą. W celu uzyskania porady prawnej lub opinii prawnej, prosimy o kontakt z Kancelarią.
- SLA a serwis 24/7. Jak zorganizować pracę zgodnie z przepisami? - 28/04/2024
- Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – nowy obowiązek dla spółek! - 14/10/2019
- Niechciany spadek a ciąża - 03/10/2019