Od 10.12.2023 r. mała rewolucja w kontaktach z urzędami

Od 10.12.2023 r. mała rewolucja w kontaktach z urzędami

Nadchodzi koniec papierowej komunikacji z urzędami? Nie tak szybko – ale zbliża się zmiana rozpoczynająca wielką cyfrową transformację.

Zgodnie z Komunikatem Ministra Cyfryzacji z dnia 29 maja 2023 r. – już 10.12.2023 r. nastąpi ważna zmiana związana z komunikacją z urzędami. Stosowanie e-doręczeń dla urzędów stanie się obowiązkowe.

Kto musi utworzyć adres do doręczeń do 10.12.2023 a kto do 10.03.2023?

Adres do doręczeń elektronicznych muszą utworzyć podmioty wpisane do Rejestru Przedsiębiorców KRS, czyli m.in.:

  • spółki z o.o.,
  • spółki akcyjne,
  • spółki jawne,
  • spółki komandytowe,
  • spółki partnerskie,
  • spółki komandytowo-akcyjne,
  • spółdzielnie.

Od 10.12.2023 r. obowiązkowe będzie posiadanie adresu do e-doręczeń dla nowo powstałych podmiotów. Podmioty powstałe przed 10.12.2023 r., będą musiały uzyskać adres do doręczeń elektronicznych do 10.03.2023 r.

Po co adres do e-doręczeń?

Zgodnie z ustawą o doręczeniach elektronicznych i obwieszczeniem Ministra Cyfryzacji – od 10.12.2023 r., podmioty publiczne (w tym m.in. organy administracji publicznej, administracja podatkowa samorząd terytorialny, ZUS, NFZ, będą zobowiązane do stosowania doręczeń elektronicznych – o ile adresat będzie posiadał adres do doręczeń elektronicznych.

Od tego dnia zatem, urzędy te nie będą doręczać Twojej spółce dokumentów papierowych, ale elektroniczne. Jeśli doręczenie takie nie będzie możliwe, urząd wyśle dokument przesyłką hybrydową, czyli wyśle go do Poczty Polskiej w formie elektronicznej, a ta ostatnia wydrukuje dokument, zapakuje go do koperty i doręczy w formie listu.

Co jeśli nie założysz adresu?

Przepisy nie przewidują sankcji za niezałożenie adresu do e-doręczeń w terminie. Pamiętaj, że doręczenia elektroniczne przyśpieszają procedury, więc jeśli w Twojej działalności masz kontakt z urzędami i zależy Ci na szybkości procedur, warto założyć adres do e-doręczeń.

Nie mniej, w określonych przypadkach, jeśli po 10.12.2023 r. złożysz wniosek o zmianę danych w KRS, adres do e-doręczeń będzie już zakładany obligatoryjnie przy składaniu wniosku. To samo dotyczy podmiotów, których pierwszy wpis do KRS nastąpi

Co z JDG?

Przedsiębiorcy wpisani do CEIDG, czyli jednoosobowe działalności gospodarcze mają trochę więcej czasu. Od 01.01.2024 r., przy zakładaniu działalności gospodarczej, automatycznie zostanie założony adres do e-doręczeń. Przedsiębiorcy wpisani do CEIDG do końca 2023 r., będą zobowiązani do założenia adresu do e-doręczeń do dnia 01.10.2026 r. Już dziś można zatem wpisać sobie odpowiednie przypomnienie do kalendarza.

Gdzie założyć adres do e-doręczeń?

Adres do e-doręczeń możesz założyć na rządowych stronach www – tutaj. Więcej informacji o e-doręczeniach można uzyskać na stronach internetowych Ministerstwa Cyfryzacji.

Dziękuję, że przeczytałeś ten artykuł. Jeśli uznałeś go za przydatny, polub naszą stronę na fb. W ten sposób więcej przydatnych informacji będziesz miał pod ręką, a innym pomożesz dotrzeć do naszych treści. Dzięki 😊

© 2023 – 2024, Łukasz Gilewicz. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie za zgodą Autora, z podaniem źródła. Wszelkie informacje zawarte w artykułach nie stanowią porady prawnej, a jedynie pogląd autora. Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Gilewicz nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie. Udzielenie porady prawnej lub wydanie opinii prawnej wymaga zapoznania się z indywidualną sprawą. W celu uzyskania porady prawnej lub opinii prawnej, prosimy o kontakt z Kancelarią.