Sp. z o.o. czy JDG – którą formę wybrać?

Sp. z o.o. czy JDG – którą formę wybrać?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad wyborem formy działalności. Wśród szumu informacyjnego dotyczącego wad i zalet poszczególnych rodzajów działalności trudno się połapać. Dlatego przekazujemy Wam nasz subiektywny wybór 5 różnic między SP.ZOO (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) i JDG (jednoosobową działalnością gospodarczą).

Która forma jest lepsza dla Ciebie? To decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć!

1. Podatki i daniny

To zazwyczaj główny powód, dla którego decydujemy o wyborze konkretnej formy prowadzenia działalności.

W JDG możesz opodatkować działalność na zasadach ogólnych (stawki 12%/32% z kwotą wolną od podatku i możliwością opodatkowania wspólnie z małżonkiem), podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (który w niektórych przypadkach jest prawdziwym królem korzystnego opodatkowania biznesu). Dodatkowo możesz wpaść w tzw. daninę solidarnościową.  Zapłacisz składki ZUS i składkę zdrowotną. Nie ma od tego ucieczki. I te wszystkie daniny mają określoną wysokość. Dopiero po ich obliczeniu (na podstawie realnych lub przewidywanych danych) możesz ocenić, czy ta wysokość jest dla Ciebie korzystna, czy nie.

W przypadku SPZOO, podatki są trochę bardziej skomplikowane. Zanim środki które zarobi Twój biznes znajdą się w Twoim portfelu, musisz opodatkować je aż dwukrotnie. Najpierw podatkiem CIT (od dochodów samej spółki – w wysokości 9% lub 19%), a następnie PIT (jako zysk wspólnika). Mimo to, finalne opodatkowanie może być korzystniejsze, niż  przypadku JDG. Możesz zdecydować się na tzw CIT Estoński (czyli zryczałtowany podatek od dochodów spółek), który daje pewne preferencje w opodatkowaniu, ale wiąże się też z licznymi wymogami i ograniczeniami. Sama spółka zaś nie płaci składek ZUS ani NFZ od swojej własnej działalności – składki te płaci się od kwot wypłacanych pracownikom i współpracownikom. Tu również, dopiero podstawienie konkretnych liczb które zarabiasz lub będziesz zarabiał pod wzory na obliczenie podatków, będziesz w stanie ocenić, co będzie dla Ciebie korzystne.

2. Odpowiedzialność za długi

Jeśli Twój biznes wiąże się ze znacznym ryzykiem niepowodzenia, albo obracasz w nim dużymi pieniędzmi, współpracujesz z dużymi podmiotami, narzucającymi niekorzystne warunki umów, to jest to jedno z głównych kryteriów, które powinieneś brać pod uwagę przy wyborze formy prowadzonej działalności.

W przypadku JDG, ponosisz odpowiedzialność całym swoim majątkiem teraźniejszym i przyszłym. Jeśli coś w biznesie nie pójdzie, możesz stracić nie tylko majątek firmowy, ale również prywatny, w tym objęty wspólnością majątkową małżeńską (tak – jeśli zostanie ogłoszona Twoja upadłość, do podziału między wierzycieli będzie też ta część majątku wspólnego, która przypada Twojemu małżonkowi).

W przypadku spółki z o.o., obciążasz ryzykiem jedynie majątek wniesiony do spółki, ponieważ spółka jest osobnym bytem prawnym. Jest jednak jedno ale: art. 299 ksh. Jeśli jesteś członkiem zarządu, możesz ponosić odpowiedzialność całym swoim majątkiem osobistym jeśli nie zgłosisz wniosku o upadłość spółki na czas. Jeśli jednak biznes nie wyjdzie, a wniosek o upadłość spółki zostanie złożony w terminie, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że nie będziesz odpowiadał za zobowiązania spółki.

3. Czyje są pieniądze

To jeden z głównych problemów praktycznych dla przedsiębiorców. W JDG wszystkie pieniądze biznesowe są jednocześnie Twoimi pieniędzmi. I jeśli jesteś w związku małżeńskim (w ustroju wspólności majątkowej) – też Twojego małżonka. To bardzo wygodne. Możesz zapłacić za romantyczną kolację, czy meble do pokoju dziecka z konta firmowego, prywatnego – którego chcesz. Bo wszystkie pieniądze Twojego biznesu są Twoje. Dodatkowo nie musisz specjalnie dbać o dokumentowanie takich wydatków. Samochód formowy jest Twój i możesz go używać w sprawach prywatnych ile chcesz (oczywiście jeśli zgłosiłeś go do użytku mieszanego w podatku PIT i VAT).

W sp. z o.o. jest zupełnie inaczej, ponieważ pieniądze spółki to nie są Twoje pieniądze, tylko cudze – Spółki. Nie możesz więc wydawać ich na cele prywatne, bo działałbyś na szkodę spółki. Rozporządzałbyś cudzym majątkiem. A w spółce obowiązuje pełna księgowość – każdy wydatek, każda operacja majątkowa musi być poparta odpowiednią dokumentacją. Gdy używasz samochodu spółki do celów prywatnych, musisz rozliczyć z tego tytułu podatki, bo korzystasz z cudzej rzeczy. Spółka to zdecydowanie mniej wygodne rozwiązanie, wymagające dbałości o kwestie formalne.

4. KPiR i księgi rachunkowe

KPIR brzmi nieco tajemniczo – ale cała magia przemija gdy rozszyfrujemy ten skrót – księga przychodów i rozchodów. To jedna z najprostszych form prowadzenia księgowości biznesu – polega na odnotowaniu poszczególnych przychodów i kosztów. Tak rozlicza się JDG. Możesz prowadzić ją sam na własnym komputerze, lub w jednym z internetowych systemów do obsługi księgowości firmy, lub za niewielkie pieniądze zlecić to do biura księgowego.

W przypadku spółki sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Spółka musi prowadzić tzw. pełną księgowość, która jest ściśle uregulowana w ustawie o rachunkowości (łącznie z sankcjami za naruszenia tej ustawy). Zwykły śmiertelnik raczej nie poradzi sobie z tym, konieczne jest zatrudnienie księgowej. A to kosztuje nieco (lub dużo) więcej, niż prowadzenie KPIR.

5. Inne traktowanie w sądzie

W przypadku sporu sądowego, sprawy między przedsiębiorcami rozpoznawane są w specjalnym postępowaniu, które jest znacznie bardziej sformalizowane, niż spór między osobami nieprowadzącymi biznesu. W takim postępowaniu, dowód z zeznań świadków można przeprowadzić dopiero gdy nie ma innych możliwości udowodnienia faktów, a sprawy rozpatruje się przede wszystkim na podstawie dokumentów. Strony muszą już w pierwszym piśmie zgłosić wszystkie twierdzenia i dowody.

I tu pojawia się różnica między JDG a spółką. Przedsiębiorca jednoosobowy może złożyć wniosek o pominięcie przepisów o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu gospodarczym, dzięki temu sprawa rozpatrywana jest na zasadach ogólnych. Spółka takiej możliwości nie ma.

Która forma prowadzenia działalności będzie najlepsza dla Twojej firmy? Odpowiedź na to pytanie wymaga gruntownego przemyślenia, w oparciu o twarde dane – liczby, parametry działalności, ryzyka, jakie się z nią wiążą. Tej decyzji nie podejmuj pochopnie – gdy pójdziesz jedną z dróg – JDG lub SPZOO, zawrócenie z raz obranej ścieżki może być kosztowne. Oczywiście oprócz powyższych elementów, w zależności od danego biznesu, lub Twojej indywidualnej sytuacji, istotne mogą okazać się też inne uwarunkowania prawne.

Dlaczego o tym piszę? Bo chcę, żebyś uniknął błędu przy wyborze formy działalności. Nie zawsze podpowiedzi znajomych, czy księgowej będą w 100% trafne. To, co sprawdza się w jednym biznesie nie koniecznie sprawdzi się w Twoim. Chciałbym, abyś o tym wiedział, aby później móc jak równy z równym zmierzyć się z wyzwaniami biznesu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze formy prowadzenia działalności, zapraszam do kontaktu!

Jeżeli potrzebujesz porady prawnej w sprawach dotyczących Twojej firmy – kliknij tutaj!

Sprawdź też w jaki inny sposób mogę pomóc Ci w prowadzeniu biznesu – kliknij tutaj!

Dziękuję, że przeczytałeś ten artykuł. Jeśli uznałeś go za przydatny, polub naszą stronę na fb. W ten sposób więcej przydatnych informacji będziesz miał pod ręką, a innym pomożesz dotrzeć do naszych treści. Dzięki 😊

© 2023 – 2024, Łukasz Gilewicz. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie za zgodą Autora, z podaniem źródła. Wszelkie informacje zawarte w artykułach nie stanowią porady prawnej, a jedynie pogląd autora. Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Gilewicz nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie. Udzielenie porady prawnej lub wydanie opinii prawnej wymaga zapoznania się z indywidualną sprawą. W celu uzyskania porady prawnej lub opinii prawnej, prosimy o kontakt z Kancelarią.